Fotogalerie
CZ version
ENG version
Home
Horni
Články Tipy a triky FAQ

FAQ - Časté otázky

- Je korálovka jedovatá?

Korálovka není jedovatá. Jedovatý je korálovec, jehož je korálovka mimikem.

- Jak rozeznám korálovce a korálovku?

Nejdříve je třeba si uvědomit, že u obou druhů existuje poměrně hodně barevně i kresbou odlišných poddruhů a zvláště u korálovek pak velké množství hybridů, ať již přírodních či vyšlechtěných. Ale zůstaneme-li v přírodě, pak se dá v drtivé většině případů rozeznat korálovka a korálovec následovně : U korálovky dva černé proužky ohraničují jeden světlý (většinou žlutý), zatímco u jedovatého korálovce dva světlé (žluté) pruhy ohraničují jeden černý.

- Čím se korálovky živí?

V zajetí se celá jejich dieta skládá prakticky pouze z myší (případně potkanů či mastomyší). V nich najdou veškeré živiny, které potřebují, včetně vitamínů. S věkem korálovky se pouze mění velikost hlodavců, které je schopna pozřít. Ve volné přírodě se mladé korálovky živí po vylíhnutí malými ještěrkami, nepohrdnou jimi ostatně ani v pozdějším věku, stejně jako menšími hady. A právě genetické zakódování malých ještěrek jako první potravy, může způsobit problémy při odchovu, které lze ale naštěstí většinou překonat

- Jak velké terárium je potřeba pro chov korálovky?

Rozměry se udávají různé, ale jestliže bude mít terárium rozměry alespoň 65x40x30, pak by to mělo postačovat v případě nouze i pro chovnou skupinu 1,2

- Co to znamená 0,1 či 0,2 nebo 1,2 atd?

Je to mezi chovateli celkem běžně užívané označení počtu a pohlaví skupiny zvířat. První číslo je počet samců ve skupině a druhé počet samic. Někdy najdete udané i třetí číslo a to pak představuje počet jedinců, kteří jsou buď velmi mladí a/nebo u kterých nelze určit pohlaví.

- Mohou se korálovky požírat navzájem?

Ano, dochází k tomu. Jsou poddruhy, které k tomu mají poměrně silné sklony (např. L.getula) a poddruhy, u kterých se jedná o nezvyklý až vzácný jev (L.pyromelana). Nicméně ať již se jedná o kteroukoliv korálovku, je třeba dodržovat pár základních pravidel :

1. Dávat dohromady pouze jedince přibližně stejné velikosti
2. Nedávat dohromady více samců
3. Dávat pozor při krmení v teráriu, kde žije společně více hadů, to je vůbec asi nejkritičtější okamžik. K většině nehod dochází tak, že začnou dva hadi žrát myš proti sobě a jeden spolu s ní pak sní i druhého hada.

- Jak často je třeba korálovky krmit?

Následující informace se netýkají týdne a půl před svlekem a několik dní po svleku, kdy hadi většinou nejí. Zrovnatak doby zazimování, kdy hadi rovněž nejí.
Hadi do dvou let by měli být krmeni jednou týdně, ale když občas jeden týden vynecháte, tak by to nemělo zvlášť vadit. Po roce nevadí ani občasné dvoutýdenní vynechání. U dospělých jedinců stačí krmit jednou za 14 dní (neplatí u samic, které jsou určené k odchovu) a lze vynechat i měsíc. Občasným vynecháním není v žádném případě míněno nějaké pravidelné vynechávání, ale skutečně spíše výjimečné řešení situace, jako je dovolená, úraz atd.

- Jaké velikosti dorůstají korálovky?

Jedná se o malé a víceméně subtilní hady, kteří v dospělosti dosahují délky přibližně jednoho metru a patří tak v teráriích k nejmenším nejedovatým hadům vůbec.

Koralovky.CZ, 2008, kontakt
pocitadlo
Valid XHTML 1.0 Strict